DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWA
Wydatki zrealizowane w ramach kultury fizycznej i sportu w 2021 r.:
2 626 960 zł
+13,87%
do roku 2020
Wydatki na utrzymanie obiektów sportowych w 2021 r.:
1 396 760 zł
+6,94%
do roku 2020
wydatki na działalność sportową finansowaną Z FUNDUSZY SOŁECKICH I OSIEDLOWYCH W 2021 r.:
152 664 zł
+5,39%
do roku 2020
Zobacz więcej: Budżet obywatelski, fundusz sołecki i osiedlowy
kwota wypłacona na stypendia
sportowe dla uczniów 2021 r.:
47 550 zł
-25,24%
do roku 2020
Liczba osób, które otrzymały stypendia
sportowe w 2021 r.:
19
Wydatki na wydarzenia promocyjno- sportowe w 2021 r.:
385 538 zł
+80,14%
do roku 2020
W wyzwaniu biegowym mógł uczestniczyć każdy pełnoletni mieszkaniec gminy, podejmując się go w dowolnym miejscu gminy, w wybranym przez siebie czasie. Trasę można było pokonać samemu, w duecie czy też rodzinnie. Aktywność należało potwierdzić zdjęciem z aplikacji mierzącej dystans i czas, wysyłając je na adres sport@michalowice.pl.
To był dość chłodny dzień, ale nie dla zakochanych w aktywnościach sportowych. Okazało się, że zakochanych w biegach klasycznych i w biegach narciarskich na terenie gminy jest bardzo wielu. Zawodnicy bardzo licznie obecni byli m.in. na ścieżkach lasów nad Utratą, w Komorowie i Granicy. W lesie można było spotkać także wielu pasjonatów nordic walkingu, którzy poza konkursem, dołączyli do wyzwania, pokonując dystans 7 km.
Niespodzianką dla uczestników walentynkowych biegów był mały bufet przygotowany przez komandora biegu narciarskiego. Na narciarzy i biegaczy czekały: gorąca kawa, herbata oraz solidna dawka słodkości, tak dla uzupełnienia energii. Pan Radek Chlebicki prowadził również serwis narciarski i bezpłatną wypożyczalnię nart.
12 i 13 czerwca odbyły się Dni Sportu w Gminie Michałowice. Dwa dni atrakcji, które przyciągnęły wielu mieszkańców gminy. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie i swoich bliskich, bo Dni Sportu w Gminie Michałowice to okazja na rodzinne i aktywne spędzenie czasu.
W sobotę, na terenie strefy rekreacji w Regułach, na najmłodszych mieszkańców czekały konkursy sprawnościowe, w których każdy wygrywał. Zanim jednak wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody, musieli wykazać się sprawnością, m.in. na torze kartingowym, w strzelaniu do tarczy z łuku, slalomie na hulajnodze, przejściu sieci pająka, czy mini golfie i rzucie do kosza. Aktywności nie brakowało również na "dmuchańcu", który rozbawiał maluchy. Znacznie spokojniej było w kąciku malowania buziek, gdzie każdy mógł się zmienić w swojego ulubionego bohatera.
Nie zabrakło również atrakcji dla młodzieży i dorosłych. Atrakcji, których stawką był puchar Wójt Gminy Michałowice Małgorzaty Pacheckiej. W Komorowie i Sokołowie odbyły się turnieje piłki nożnej, które jak przystało na sportową rywalizację, były pełne zaangażowania i emocji.
Przy okazji michałowickich Dni Sportu, Wójt Małgorzata Pachecka wręczyła dyplom z gratulacjami Ewie Wardak, która - jako jedna z dwóch kobiet w historii biegu - ukończyła ULTRA- TRAIL MAŁOPOLSKA, na dystansie 240 km. Młodzież mogła poznać biegaczkę i zarazić się jej pozytywną sportową pasją.
Niedziela należała do rowerzystów, kajakarzy, biegaczy i chodziarzy. Punktualnie o godz. 10.00 na boisku SP Michałowice rozlokowali się studenci z AZS Warszawa, którzy sprawdzili blisko 100 mieszkańców podczas próby wysiłkowej. Test Coopera, to próba wysiłkowa polegająca na 12 minutowym nieprzerwanym biegu, maszerowaniu lub spacerze, która określa wydolność tlenową i jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. W teście mógł wziąć udział niemal każdy, bez względu na wiek. Najlepsi w ciągu 12 minut potrafili pokonać ponad 3 km.
Dłuższy dystans pokonali wielbiciele nordic walking. Maszerowanie z kijkami w lesie to samo zdrowie i przyjemność, więc i tu chętnych do aktywności nie brakowało. Ten sport cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy, których często można spotkać na ścieżkach.
„Rowerowo po Gminie Michałowice” to już atrakcja dla miłośników dwóch kółek. Rajd terenowy w trakcie, którego uczestnicy przemierzali różne zakątki gminy, w poszukiwaniu punktów kontrolnych. Jeśli jednak chodzi o kontrolę, to pod czujnym okiem policjantów z KP w Regułach, na parkingu urzędzie gminy, najmłodsi sprawdzali swoją wiedzę w miasteczku rowerowym. Specjalny tor imitujący ulice był świetną okazją do nauki zachowań na drodze.
Bezpieczeństwo było również najważniejsze na zbiorniku wodnym w Michałowicach, gdzie królowało kajakarstwo. Nawet kapryśna pogoda nie zniechęciła mieszkańców do skorzystania okazji popływania kajakiem po michałowickim zbiorniku. Oprócz tego, Stowarzyszenie ABC przygotowało dla dzieci i dorosłych zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa nad wodą.
Nieopodal michałowickich zbiorników, po drugiej stronie Raszynki znajduje się strzelnica golfowa w Sokołowie, która tego dnia również zapraszała do siebie. Na chętnych spróbowania gry w golfa czekały kije i piłeczki, a pod czujnym okiem członków Klubu Golfowego Komorów można było przekonać się, że to sport pełen emocji.
Atrakcje przygotowane na ten czerwcowy weekend, jak również liczny udział mieszkańców, jest potwierdzeniem, że sport w Gminie Michałowice jest uprawiany przez każdego, bo jak wiadomo „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.
W Gminie Michałowice odbyła się wyjątkowa impreza sportowa, która przyciągnęła fanów skandynawskiej dyscypliny. Widok mieszkańców aktywnie spędzających czas za sprawą kijków do nordic-walking na dobre wpisał się w krajobraz gminy. Dyscyplina ta przyciąga zawodników i miłośników w każdym wieku - dlatego organizacja Pucharu Polski Nordic Walking w Gminie Michałowice została przyjęta z tak dużym entuzjazmem.
Zawody odbyły się 14 sierpnia (sobota) w Suchym Lesie. Wzięło w nich udział 316 uczestników z całej Polski: 55 osób wystartowało w półmaratonie, 91 osób na dystansie 10km. Największą popularnością cieszył się dystans 5 km.
Wyniki rywalizacji mieszkańców
Wśród mieszkańców gminy najszybszą zawodniczką na 5 km była pani Beata Jarząbek z Komorowa (czas 00:40:53), natomiast na 10km najszybszą panią była Agata Brożyna z Michałowic (czas 01:18:20), zaś najlepszy wynik wśród panów z gminy na 10 km uzyskał pan Michał Iwanowski z Reguł (czas 01:24:29).
Uroczyste wręczenie pucharów nastąpiło 13 września w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice podczas spotkania z wszystkimi zawodnikami gminnymi startującymi w zawodach.
Gmina zawsze będzie wspierać takie aktywności, gdyż najbardziej pozytywnym efektem krzewienia kultury fizycznej jest poprawa zdrowia i kondycji mieszkańców. Przygodę z nordic-walking można rozpocząć w każdej chwili. Jest to sport dla każdego. Wzorem są dwie uczestniczki sobotnich zmagań: Pani Helena, która ma 82 lata i doskonałą formę oraz Anastazja, najmłodsza uczestniczka, która ma 6 lat. Panie rywalizowały na dystansie 5 km.
Kilometry na złotówki
Podczas sobotnich zmagań sportowych wszyscy zawodnicy uczestniczyli w akcji „Zamieniamy kilometry na złotówki”, dzięki której można było wesprzeć mieszkańca Gminy Michałowice 14-letniego Patryka. Fundatorem akcji została lokalna firma ESPES z Opaczy-Kolonii, która za każdy przebyty kilometr przeznaczyła złotówkę na rehabilitację Patryka. Zawodnicy przeszli łącznie 2.915 km. Taka kwota została przekazana na leczenie Patryka.
W 2021 r. wystartowało 225 biegaczek i biegaczy. Na trasie nie brakowało również kibiców, którzy z zaangażowaniem dopingowali zawodników. Zeszłoroczne trasy poprowadzono ścieżkami leśnymi na terenie leśnictwa Sękocin, a start i meta zlokalizowane były na parkingu w Suchym Lesie. Oczywiście jak przystało na profesjonalne wydarzenie sportowe, trasy zostały przygotowane z dużą starannością i dokładnością. Nie sposób było się zgubić na leśnych duktach, które dla biegaczy były oznaczone co 1 km.
18 września, punktualnie o godz. 10.00, Wójt Małgorzata Pachecka wystartowała biegaczy, którzy rywalizowali na dystansie 5 km. Już po nieco ponad osiemnastu minutach na mecie zameldowali się pierwsi zawodnicy z niemal identycznym czasem.
Po rywalizacji na 5 km przyszedł czas na wyzwanie z dystansem 21,0975 km. Do biegu zgłosiło się aż 127 zawodniczek i zawodników. Biegacze mieli do pokonania 4 pętle, w trakcie których przygotowany był dla nich bufet z napojami i odżywczymi przekąskami.
Medale nie były jedynymi nagrodami, które czekały na biegaczy. Lokalni (i nie tylko) sponsorzy jak zawsze chętnie angażują się w to sportowe wydarzenie.
Partnerami i fundatorami wspierającymi III edycję biegów Lasy nad Utratą byli: Orka Team z Komorowa, Restauracja u Ochmanów z Opaczy-Kolonii, Magazyn 5 z Michałowic, Specjalistyczne Centrum Rehabilitacji Vita, Grupa Progress - Ubezpieczenia, Knauf Polska, Apteka Centralna w Michałowicach, Apteka Ostoja w Komorowie i Thalgo Poland.
Współorganizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Przyjazne Jutro, Ekobrygada, Koło Kobiet Kreatywnych w Suchym Lesie i Akademicki Związek Sportowy Warszawa.
13 września 2021 r. Małgorzata Pachecka, Wójt Gminy Michałowice złożyła gratulacje młodym sportowcom z gminy, zawodnikom Akademii Koszykówki Komorów, którzy w 2021 r. zdobyli tytuł Mistrza Polski.
Natomiast na kortach tenisowych nie miał sobie równych utalentowany młody tenisista z Gminy Michałowice, mieszaniec Opaczy-Kolonii, Maksymilian Kaśnikowski. Został on podwójnym Mistrzem Polski Juniorów w tenisie- wywalczył złoty medal zarówno w singlu, jak i deblu.
Podczas spotkania z młodymi sportowcami odbyła się także dekoracja najlepszych mieszkańców biorących udział w Pucharze Polski Nordic Walking, którego zawody odbyły się 14 sierpnia 2021 r.
W hali sportowej ZSP Nowej Wsi, w dniach 23-27 czerwca, rozegrany został Finał Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Tym razem nie w Komorowie, a w hali sportowej ZSP Nowej Wsi odbyło się to szczególne wydarzenie. Ta zmiana podyktowana była względami formalnymi, a dokładniej bezpieczeństwem związanym z kubaturą hali, która w przypadku zawodów tej rangi musi posiadać określoną powierzchnię. Tą zapewniła właśnie hala ZSP w Nowej Wsi, stąd od środy do niedzieli można było oglądać, kibicować i cieszyć się z sukcesu koszykarzy, koszykarzy z Akademii Koszykówki Komorów.
W meczu finałowym spotkały się: Akademia Koszykówki Komorów i AZS UW-MBA Warszawa. Podopieczni trenera Radosława Kusego od pierwszych minut dominowali na parkiecie. Skoncentrowani na swoich zadaniach górowali nad zawodnikami z Warszawy, co w konsekwencji przełożyło się na zdecydowane zwycięstwo 83 do 53.
Na zakończenie wielka feta i ceremonia dekoracji, w której udział wzięli: Wójt Małgorzata Pachecka, Dyrektor ZSP w Nowej Wsi Jadwiga Jodłowska, Eugeniusz Kijewski - Wiceprezes PZKosz, Michał Lesiński - Członek Zarządu PZKosz i Prezes Warszawskiego Okręgowego Związku Koszykówki Województwa Mazowieckiego.
W hołdzie bohaterom, 2 października, w 77 rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego uczestnicy rajdu nordic walking przeszli śladem powstańców z Reguł do Pęcic. Rajd, a właściwie marsz sportowo-historyczny, którego opiekunkami były panie: Katarzyna Kabala - instruktora Polskiej Federacji Nordic Walking oraz Elżbieta Gąsior i Beata Wiszniewska - nauczycielki ZSP w Nowej Wsi, a także organizatorki Rajdu Pęcickiego młodzieży, który już od 18 lat odbywa się w Gminie Michałowice.
Sobotni poranek, mimo kapryśnej pogody zgromadził na parkingu przed urzędem gminy blisko 50 osób, skąd rozpoczął się rajd. Krótka rozgrzewka i od razu miła niespodzianka dla wszystkich uczestników marszu. Był nią tomik „…Ci, co zginęli w walce…”, w którym znalazł się zbiór prac plastycznych i literackich uczniów szkół Gminy Michałowice, biorących udział w corocznym konkursie towarzyszącym obchodom rocznicowym bitwy pod Pęcicami i Rajdu Pęcickiego.
Stacja kolejki WKD w Regułach, stąd wyruszyli powstańcy, a ich śladem nordic walkerzy. Trasa rajdu została tak zaplanowana, żeby uczestnicy mogli poznać świadectwo prawdy Orląt Pęcickich. Nordic walkerzy odwiedzili pola wzdłuż Raszynki, cmentarz z okresu I wojny światowej, park okalający pałac w Pęcicach, w którego piwnicach Niemcy torturowali i zabijali powstańców walczących w Pęcickim boju. Jednak najważniejszym punktem tego wydarzenia było oddanie hołdu bohaterom przed Pomnikiem Mauzoleum. W miejscu, gdzie spoczywa 91 poległych powstańców m.in. z batalionu „Zośka” i plutonu IV Obwodu Armii Krajowej.
W niedzielę, 7 listopada 2021 r., na Orliku w Sokołowie z okazji Dnia Niepodległości odbyły się turnieje piłkarskie o ,,PUCHAR WÓJT GMINY MICHAŁOWICE".
Zawody zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach wiekowych - dla dzieci z rocznika 2012/2013 oraz dla dorosłych, w kategorii YOUNG OLDBOY 31+.
W turnieju dziecięcym wzięły udział trzy drużyny reprezentujące Gminę Michałowice (UKS Nowa Wieś, FC Komorów, Jaguar Michałowice) oraz oraz jeden zaproszony zespół z Piastowa (Piast Piastów rocz. 2013). Zwycięzcą została drużyna UKS Nowa Wieś. Drugie miejsce zajął FC Komorów, trzecie Jaguar Michałowice, a czwarte Piast z Piastowa. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Bartek z drużyny UKS Nowa Wieś, a bramkarzem Jerzyk, także z nowowiejskiego zespołu. Mecze trwały po 25 min. i odbyły w systemie każdy z każdym
W turnieju dla dorosłych odbyła się rywalizacja w kategorii YOUNG OLDBOY 31+, w której zagrało 6 drużyn, podzielonych na dwie grupy.
Wszyscy zawodnicy otrzymali medale, zaś najlepsze drużyny - sprzęt i odzież sportową. Nagrody oraz poczęstunek ufundowała Gmina Michałowice.
Turniej zorganizował i sędziował, trener Robert Zawadzki.
pozostałe wydarzenia sportowe w 2021 r.
1. Walentynkowy bieg narciarski
2. Wirtualny rajd rowerowy
3. Zajęcia rekreacyjno-sportowe dla dzieci w wieku przedszkolnym w dwóch grupach dla dzieci w wieku przedszkolnym ze szkoły w Michałowicach, 1.09.2021 r. na hali przy boisku w Michałowicach
4. Aktywne Wakacje w Gminie Michałowice” - zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci (mieszkańców gminy Michałowice) na 4 strefach rekreacji w dniach: 29.06- 29.08.2021 r.
5. Turniej piłkarski dla młodzieży w Komorowie 12.06.2021 r.
6. Turniej piłkarski dla dorosłych na orliku w Sokołowie 12.06.2021 r.
7. Turniej koszykówki chłopców na hali Komorowie w ramach Stowarzyszenia Gmin Zachodniego Mazowsza Mazovia 18 listopada 2021 r.
8. Treningi biegowe - zajęcia cykliczne dla osób początkujących
9. Treningi biegowe - zajęcia cykliczne dla osób zaawansowanych
10. Zajęcia nauki gry w tenisa dla dzieci z ZSP w Nowej Wsi
11. Zajęcia cykliczne dla seniorów Nordic Walking (w ramach Programu Polityki Senioralnej na lata 2021-2024)
12. Zajęcia Aktywny Senior - zajęcia online (w ramach Programu Polityki Senioralnej na lata 2021-2024)
13. Zajęcia na 4 strefach rekreacji dla seniorów (w ramach Programu Polityki Senioralnej na lata 2021-2024)
14. Zajęcia na basenie Aqua Senior (w ramach Programu Polityki Senioralnej na lata 2021-2024)
wydatki na współpracę z organizacjami pozarządowymi w 2021 r.:
647 998 zł
+112,04%
do roku 2020
Zobacz więcej: Współpraca z organizacjami pozarządowymi