CZYTELNICTWO GMINNE


Dotacja podmiotowa dla Bibliotek Publicznych w 2021 r.:

1 260 000

+0,80%

do roku 2020


Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie

1 045

Aktywni czytelnicy, którzy wypożyczyli w 2021 r. co najmniej jedną książkę lub skorzystali z kodu do platformy elektronicznej

24 628

Liczba tytułów książkowych w 2021 r.

2 470

Liczba tytułów audiowizualnych w 2021 r.

17

Liczba gier planszowych w 2021 r.

21 283

Liczba wypożyczeń książek do domu w 2021 r.

18

Liczba wypożyczeń książek na miejscu w 2021 r.

2 470

Liczba wypożyczeń zbiorów audiowizualnych do domu w 2021 r.

37

Liczba wypożyczeń gier planszowych do domu



codzienność biblioteczna

Jak co roku, w 2021 r. nastąpił sukcesywny wzrost zbiorów. Do wzrostu ilości książek niezmiennie przyczynia się kontrola związana z zakupami, negocjacje dodatkowych rabatów z dostawcami oraz czynne zagospodarowanie darów od czytelników. W stosunku do roku poprzedniego ogólny wzrost ilości zbiorów to 500 egzemplarzy.


Na bieżąco uzupełniana była oferta gier planszowych, dzięki czemu w bibliotece działa Liga Gier Planszowych- otwarte zajęcia dla mieszkańców gminy, podczas których czytelnicy rozgrywali kilkugodzinne, niezwykle emocjonujące potyczki. Liga spotyka się w każdy poniedziałek w trakcie otwarcia biblioteki (dodatkowo bardzo ważnym jest, iż w tym dniu występuje całkowita rezygnacja z gier komputerowych).


Dzięki komputerom podłączonym do szybkiego łącza internetowego mieszkańcy mogli bezpłatnie korzystać z rozrywki, nauki, szerokich możliwości kontaktu z rodziną i znajomymi. W sali komputerowej dostępnych było przed pandemią 8 stanowisk komputerowych (10 komputerów biblioteka otrzymała w ramach projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu w Gminie Michałowice", jeden służył opiekunowi sali komputerowej oraz jeden jest dostępny w holu biblioteki jako dostęp do katalogu elektronicznego). Ze względu na obostrzenia związane z pandemią i bezpieczeństwem osób przebywających na terenie biblioteki na koniec roku użytkownicy mogli korzystać z 6 stanowisk komputerowych, ale ze względu na ograniczoną przestrzeń jednocześnie w sali komputerowej mogła przebywać maksymalnie jedna, później dwie osoby. Do jednego z pomieszczeń przeniesiono czytelnię i obecnie znajdują się w niej dwa komputery - jeden dedykowany wypożyczalni ACADEMICA, a drugi jako wolny dostęp do cichej pracy. Jeden z komputerów w dalszym ciągu stanowi tylko i wyłącznie dostęp do katalogu elektronicznego. Pozostałe komputery zlokalizowane są w sali komputerowej. W 2021 r. sala komputerowa była otwarta przez 54 dni. W tym czasie zarejestrowano 37 sesji.


Ponownie uruchomiony został bookcrossing. Na regale umieszczonym w sieni użytkownicy mogli wymieniać się nie tylko książkami czy płytami lecz także zabawkami (można znaleźć tam np. puzzle).


Do biblioteki powróciły również wycieczki - indywidualne oraz coraz częściej grupowe. W pokoju pisarki oprócz mebli i pamiątek po pisarce można oglądać wielkoformatowe zdjęcia Marii Dąbrowskiej umieszczone w formie stałej wystawy na ścianach pokoju. Warto dodać, że są to zdjęcia wykonane w większości w domu w Komorowie.


Sierpniowy deszcz nawalny znacznie uszczuplił zbiory biblioteczne. Woda, która wlała się do piwnicy sięgnęła również najniższych półek regałów z książkami popularno-naukowymi. Części straconego księgozbioru niestety nie uda się uzupełnić (głównie ze względu na rok wydania, brak wznowień). Podczas przeglądów technicznych budynku ustalono główną przyczynę wlewania się wody do piwnic, prace mające wyeliminować zalewanie schodów powinny zostać przeprowadzone w pierwszym półroczu 2022.


Popularyzacja czytelnictwa - 75-lecie instytucji

Komorowska biblioteka świętowała w 2021 r. 75 lat istnienia, 75 lat pracy na rzecz gminy i jej mieszkańców. Oficjalne świętowanie rozpoczęło się 3 lipca.

W pięknym słońcu grupa teatralna Pomarańczowy Cylinder zaprezentowała spektakl pt. "Leśne opowieści o bardzo ważnej treści". Były to trzy pogodne historie opowiadane przez dzikie zwierzęta. Rozbawiły one do łez nie tylko dziecięcą widownię lecz także dorosłą publiczność. Był Miś Witold oraz Pszczoła Gosia, którzy opowiadali o tym, że nie można zabierać czyjegoś miodku bez pozwolenia! Zając z Małpą wyśpiewali opowieść o przyjaźni i tolerancji, a na koniec rodzina wiewiórek przestrzegała dzieci przed niewłaściwym zachowaniem na drodze. Wszystko ze szczyptą ironii w oryginalnym stylu, z pogodnym humorem oraz ciągłą interakcją z widzami. Niestety po dziecięcym spektaklu bardzo intensywny i ulewny deszcz oraz nadchodząca gwałtowna burza uniemożliwiły dalsze świętowanie w tym dniu. Ze względu na bezpieczeństwo zespołu oraz obsługi koncertu, decyzją dyrektora biblioteki koncert "Steńczyk/Osiecka - moja kokaina" został przeniesiony na inny termin.

Pogoda pozwoliła na dalsze świętowanie już na początku września. Dwudniowe wydarzenia zgromadziły liczną publiczność.

  • W sobotę 4 września dla młodych i bardzo młodych widzów gmina zorganizowała koncert „Sztuka wariacji”. O zawiłościach muzyki i możliwościach kompozytorskich opowiadał w bardzo przystępny sposób Ryszard Borowski. Zespół "Cup of Time" w składzie Ryszard Borowski - flet, Agnieszka Cypryk - skrzypce, Rafał Grząka - akordeon, w zastępstwie Krzystofa Lenczowskiego młody wiolonczelista oraz gościnnie Luis Nubiola na saksofonie wykonał na scenie m.in. wariacje na temat "La Folia" Vivaldiego, piosenkę "Pije Kuba do Jakuba" czy "Happy Birthday to You", a na zakończenie zagrali melodię z filmu "Piraci z Karaibów" w opracowaniu klasycznym.

  • 5 września 2021 r. w zaczarowany świat Agnieszki Osieckiej zabrał zgromadzoną w bibliotecznym ogrodzie publiczność obdarzony wspaniałym głosem i talentem muzycznym Tomasz Steńczyk wraz z zespołem w składzie: Bartosz Krzywda na instrumentach klawiszowych, Szymon Zuehlke z saksofonami oraz Paweł Batycki na bębnach.

Przed koncertem był czas na chwilę wspomnień oraz niecodzienny tort-nie tort. Słodkości przygotowała i zaaranżowała autorska pracownia Pyszna Baba z Żabiej Woli.

Zdjęcie przedstawia występ kostiumowy.
Zdjęcie przedstawia zaskoczoną kobietę i dziecko.
Zdjęcie przedstawia artystę grającego na gitarze.
Zdjęcie przedstawia stolik pełen słodkości.


wystawy, konkursy, spotkania

W 2021 r. promocja czytelnictwa była widoczna głównie na różnorodnych wystawach czytelniczych.

Luty to czas mini wystawy na Dzień Dinozaura oraz dłuższej „Strony miłości”, które miały szansę zostać prawdziwą ucztą literacką dla każdego odwiedzającego bibliotekę. W pięknych dekoracjach zagościły romanse, powieści obyczajowe, thrillery, a także biografie, listy, poezję. Załoga biblioteki wybrała książki o uczuciach, o miłości między dorosłymi, o miłości rodzicielskiej, o miłości do Ojczyzny, o miłości zwierząt i do zwierząt, o pasjach. Dla dzieci wyróżnione zostały również książeczki o radzeniu sobie z różnymi uczuciami.

W tłusty czwartek czytelnicy częstowani byli „słodkimi cytatami”.

W listopadzie na parterowych półkach zagościło kilka wystaw czytelniczych m.in. z okazji dnia zdrowego jedzenia i gotowania, dnia pluszowego misia, a także dnia drwala.

Nie zabrakło również w 2021 r. spotkań literackich - w październiku podczas ogólnopolskiej Nocy Bibliotek gościł w bibliotece pisarz, dziennikarz technologiczny i miłośnik popkultury - Bartosz Szczygielski. Prowadzone zostały rozmowy o tym dlaczego „Czytanie wzmacnia” (tytuł Nocy Bibliotek). O inspiracjach, bohaterach, tatuażach, pączkach, pomysłach i pisarskiej karierze z autorem rozmawiała Katarzyna Walichnowska, dyrektorka biblioteki w Komorowie. Było wiele pytań, wiele uśmiechów i wiele anegdotek o procesie pisania książek.

Największą akcją dla czytelników (oprócz obchodów 75 lecia) była sesja fotograficzna „Kobiety w Bibliotece”. Bibliotekarki: Paulina Ziółkowska i Marta Kobierecka przygotowały i zrealizowały 8 marca 2021 r. sesję fotograficzną dla czytelniczek. Sala komputerowa zmieniła się na jeden dzień w studio fotograficzne, a czytelniczki mają piękną pamiątkę z biblioteką w tle.

Zdjęcie przedstawia foto- portrety kobiet.


współpraca instytucjonalna

W ramach współpracy instytucjonalnej - tak jak i w latach ubiegłych - biblioteka współpracowała z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej Gminy Michałowice, aktywnie włączając się w aktywizację osób bezrobotnych.

W Europejski Dzień Sąsiada rozpoczęła się niesamowita współpraca - bibliotekarze raz na dwa tygodnie gościli w komorowskim Dziennym Domu Senior+. Biblioterapia jest jedną z ciekawszych i bardzo szeroką formą wsparcia, dzięki wizytom uczestnicy zajęć mieli możliwość przenieść się w inny świat. Spotkania były również doskonałym czasem na wymianę spostrzeżeń, rozmowę o literaturze, anegdoty, wspomnienia.

Mikołajkową niespodzianką dla Seniorów był spektakl „Choinkowy foch” (o przygodach ozdób świątecznych) przygotowany przez bibliotekarzy przy wsparciu wolontariuszek. Dla czytelników również nie mogło zabraknąć niespodzianek świątecznych - w holu stanęło koło fortuny, na którym umieszczone były oznaczenia upominków. Żaden z czytelników nie wyszedł z Biblioteki z gołymi rękami - za oznaczeniami kryły się książki, lokalne wydawnictwa projektowe, gadżety biblioteczne. Upominki pomagali przygotować wolontariusze.

W 2021 r. w mury biblioteki powróciło również „Pogotowie lekcyjne”, które działa dzięki wolontariuszom oferującym swoją wiedzę i umiejętności jako pomoc w nauce.

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniami biblioteczne narty (zabytkowe narty z pokoju pisarki) wystąpiły w sesji zdjęciowej „Dziewczyn z Komorowa”, a w listopadzie w bibliotece zagościła wystawa włoskiego muzyka i artysty plastyka - Alessandro de Berti'ego. Wystawa swój początek miała w urzędzie gminy sierpniu. Wystawa grafik z muzyką w tle, inspirowaną Powstaniem Warszawskim: "Niemy Krzyk" zgromadziła liczną publiczność, a w murach biblioteki stanowiła tło dla literatury przez kwartał.


GMINNA Biblioteka publiczna im. Zbigniewa Herberta w Michałowicach

1 662

Aktywni czytelnicy, którzy wypożyczyli w 2021 r. co najmniej jedną książkę lub skorzystali z kodu do platformy elektronicznej

39 765

Liczba tytułów książkowych w 2021 r.

1 560

Nowe tytuły książek papierowych w 2021 r.

109

Nowe tytuły

audiobooków w 2021 r.

39 237

Liczba wypożyczeń książek w 2021 r.

1 273

Liczba wypożyczeń czasopism w 2021 r.

6 637

Liczba wypożyczeń zbiorów audiowizualnych w 2021 r.

170

Liczba wypożyczeń gier planszowych w 2021 r.


codzienność biblioteczna

W 2021 r. nastąpił sukcesywny wzrost zbiorów. Zakup księgozbioru, w tym nadążanie za potrzebami czytelników, to główne zadanie biblioteki. Celem biblioteki było oddanie w ręce mieszkańców gminy najciekawszych tytułów wydawniczych zarówno polskich jak i zagranicznych autorów. Stąd ogromna waga przywiązywana jest zarówno do nowości pojawiających się na rynku jak i potrzebom zgłaszanym przez mieszkańców. Dla zarejestrowanych czytelników obie placówki zakupiły łącznie 1.560 woluminów, w tym 245 woluminów zakupiono z dotacji zewnętrznej w ramach programu Biblioteki Narodowej „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0”.


W minionym roku oferta stacjonarna została uzupełniona przez e-booki. Biblioteka przystąpiła do Mazowieckiego Konsorcjum Bibliotek wykupując dostęp do platformy internetowej Legimi oferującej 60 tys. tytułów. W 2021 r. zbiory multimedialne poszerzyły się o 109 audiobooków oraz 92 filmy.


W placówkach dostępne były tygodniki opiniotwórcze, tytuły dla hobbystów i prasa kobieca. Z prenumerowanych tytułów prasowych można było skorzystać na miejscu w czytelni, bądź wypożyczyć na okres 30 dni do domu. Zamawiane tytuły są odpowiedzią na zapotrzebowanie użytkowników. W 2021 r. wydawnictwa ciągłe miały 1.273 wypożyczenia. By być na bieżąco z nowinkami z dziedziny bibliotekoznawstwa i informacji naukowej prenumerowane były również pisma branżowe.


Promocja i upowszechnianie czytelnictwa należą do podstawowych zadań bibliotek. Placówki stawiają na jakość i różnorodność inicjatyw obejmujących pracę z książką i czytelnikiem. W minionym roku odbyło się kilka przedsięwzięć promujących i upowszechniających czytelnictwo adresowanych do dzieci, młodzieży jak i dorosłych, jednak tym razem odbywały się on-line.


W ramach działającego klubu, pod patronatem Instytutu Książki, biblioteka w Michałowicach przeprowadziła 10 spotkań z ciekawą literaturą: 4 spotkania w formie stacjonarnej oraz 6 on-line. Czytelnicy i stali członkowie spotykali się w każdą ostatnią środę miesiąca o godz. 18.30, by dyskutować o książkach oraz zjawiskach współczesnej kultury.


55-lecie biblioteki w nowej wsi

Sobotnia uroczystość, która odbyła się 12 czerwca, była podwójną okazją do świętowania. Po pierwsze 55-lecie powstania biblioteki w Nowej Wsi, a po drugie zakończenie generalnego remontu lokalu, w którym się znajduje.

Sobotnią uroczystość uświetnił koncert akustyczny Łódzkiego Teatru Piosenki.


Historia biblioteki w Nowej Wsi jest długa, ale nieburzliwa. Data powołania placówki nie jest dokładnie znana. Różne źródła podają różne daty. I tak w jednych mamy 1964, a w innych 1966. Z początku filia biblioteki gromadzkiej z Otrębus, bo taką nazwę nosiła, nie miała własnego księgozbioru, ani siedziby. Przez kilka lat przywoziła książki i wypożyczała je na stoliku przy przystanku kolejki WKD.


Pierwszą pewną datą jest rok 1970, a dokładnie 25 lutego, kiedy to do inwentarza została wpisana książka z nr 1. Wówczas na posesji przy ul. Kamelskiego został oddany na siedzibę biblioteki drewniany budynek o powierzchni 15 m2. W 1973 r. została powołana Gmina Michałowice, w której granicach znalazła się Nowa Wieś i tym samym biblioteka przeszła pod skrzydła biblioteki z Michałowic, jako jej filia. W tym charakterze funkcjonuje do dzisiaj.

Na początku lat 70. na terenach wspólnoty gruntowej, tuż przy Smugu, zaczęto budować budynek przedszkola, szło to bardzo opornie i dopiero w latach 80. budowa nabrała tempa. W 1984 r. budynek oddano do użytku, a swoje miejsce znalazła w nim biblioteka i świetlica wiejska.


Obecnie biblioteka zajmuje powierzchnię 180 m2. Po wykonanej modernizacji ma piękną, przestronną, jasną i przede wszystkim bezpieczną przestrzeń dla czytelników.


Zdjęcie przedstawia sztalugi z szablonami.
Zdjęcie przedstawia mężczyznę w garniturze i ciemnych okularach.
Zdjęcie przedstawia wejście do budynku.
Zdjęcie przedstawia Wójta Michałowic rozmawiającą z dwoma kobitami.


dodatkowe działania

  • W lutym w placówkach obchodzono dzień języka ojczystego oraz dzień kota organizując wystawki książek i wspólne czytanie wierszyków „łamiących języki”.

  • W marcu w filii bibliotecznej pojawiła się nowa oferta wypożyczeń, a mianowicie zakupiony został zestaw 60 gier planszowych dla różnego przekroju wiekowego wypożyczających.


  • W marcu przed bibliotecznymi lokalami stanęły książkomaty do bezkontaktowych wypożyczeń. Zielone skrzynki zostały ustawione przed budynkami, w których mieszczą się biblioteki. W Michałowicach przy ul. Raszyńskiej 34, w Nowej Wsi przy furtce do przedszkola ul. Główna 52a.

Książkomaty są dostępne 24/7 i odbiór zamówień może nastąpić o dowolnej, wybranej przez siebie porze. Warunkiem jest wcześniejszy kontakt z biblioteką w celu złożenia rezerwacji i udostępnienie swojego numeru telefonu, na który przyjdzie sms z numerem skrytki i kodem do jej dostępu.

Zdjęcie przedstawia zielony książkomat.
  • W czerwcu biblioteka w Michałowicach zorganizowała wystawę plenerową dotyczącą 70-lecia parafii z dokumentów i fotografii zgromadzonych w Otwartym Systemie Archiwizacji prowadzonym przez bibliotekę. Wystawa dostępna jest na ogrodzeniu kościoła.

  • Z okazji „Dnia Dziecka” placówki wzięły udział w imprezach plenerowych organizowanych przez zarząd osiedla i sołectwo prezentując wystawy fotograficzne oraz zachęcają do udziału w konkursach i zabawach.

  • W okresie wakacji czytelnicy zostali zaproszeni od udziału w zabawie polegającej na przesłaniu zdjęć bibliotek z miejsc, w których wypoczywają lub pocztówki dla bibliotekarza.

  • Z okazji Narodowego Czytania przypadającego 3 września została zorganizowana wymiana książek w Nowej Wsi.

  • Od września wróciły do kalendarza zajęcia plastyczne dla najmłodszych: sprytne rączki i zręczne łapki. Dla najmłodszych odbyły się również dwa spotkania autorskie z Panem Poetą - autorem popularnych, wierszowanych książeczek. W Michałowicach odbył się kurs komputerowy dla początkujących seniorów. Biblioteka gościła także wystawę - Niemy Krzyk autorstwa Alessandro De Berti.

  • W sobotę 25 września odbyły się w Michałowicach rodzinne warsztaty charytatywne “Domek z sercem” w ramach projektu „Mazowsze łączy pokolenia. DOMEK Z SERCEM 2021” prowadzonego przez Muzeum Domków, Lalek, Gier i Zabawek wspólnie z Mazowsze serce Polski. Podczas warsztatów uczestnicy samodzielnie budowali domki ze sklejki i papieru oraz malowali mebelki stanowiące ich wyposażenie. Pięknie przygotowane domki zostały przekazane dla dzieci z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii.

  • Październik to lekcje biblioteczne dla kl. II na temat pisma obrazkowego. Obie placówki włączyły się do akcji gminnej - Szafowanie dla przylądka. Ruszyły również lekcje języka angielskiego dla najmłodszych organizowane wspólnie ze szkołą Early Stage.

  • 22 października odbyło się spotkanie z podróżnikiem i dziennikarzem Arturem Kotem, który zabrał słuchaczy w podróż po Maroko.

  • 29 października, w dniu 97 urodzin bibliotecznego patrona, na stacji WKD w Michałowicach odbył się happening, podczas którego podróżni zostali obdarowani zakładkami z utworami poety, a na dobry początek dnia również kawą i słodkości z cytatem poezji.

  • W listopadzie najmłodsi zostali zaproszeni do udziału w konkursie czytelniczym „Czytaj z Misiem”.

  • W placówce w Michałowicach można było zobaczyć wystawę „LEM”, zrealizowaną dzięki Narodowemu Centrum Kultury z okazji obchodów Roku Lema - dla upamiętnienia setnej rocznicy urodzin pisarza.

  • W grudniu wspólnie z przedszkolakami i klasami „0” z Nowej Wsi bity był rekord na najdłuższy łańcuch choinkowy. Dla użytkowników przygotowane zostały również pakiety materiałów na rodzinne warsztaty świąteczne do samodzielnego wykonania. Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia na czytelników czekały pod choinką prezenty książkowe.