DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWA


Wydatki zrealizowane w ramach kultury fizycznej i sportu w 2021 r.:

2 626 960

+13,87%

do roku 2020Wydatki na utrzymanie obiektów sportowych w 2021 r.:

1 396 760


+6,94%

do roku 2020


wydatki na działalność sportową finansowaną Z FUNDUSZY SOŁECKICH I OSIEDLOWYCH W 2021 r.:

152 664


+5,39%

do roku 2020

Zobacz więcej: Budżet obywatelski, fundusz sołecki i osiedlowy


kwota wypłacona na stypendia
sportowe dla uczniów 2021 r
.:

47 550

-25,24%

do roku 2020


Liczba osób, które otrzymały stypendia
sportowe w 2021 r
.:

19


Wydatki na wydarzenia promocyjno- sportowe w 2021 r.:

385 538


+80,14%

do roku 2020W wyzwaniu biegowym mógł uczestniczyć każdy pełnoletni mieszkaniec gminy, podejmując się go w dowolnym miejscu gminy, w wybranym przez siebie czasie. Trasę można było pokonać samemu, w duecie czy też rodzinnie. Aktywność należało potwierdzić zdjęciem z aplikacji mierzącej dystans i czas, wysyłając je na adres sport@michalowice.pl.

To był dość chłodny dzień, ale nie dla zakochanych w aktywnościach sportowych. Okazało się, że zakochanych w biegach klasycznych i w biegach narciarskich na terenie gminy jest bardzo wielu. Zawodnicy bardzo licznie obecni byli m.in. na ścieżkach lasów nad Utratą, w Komorowie i Granicy. W lesie można było spotkać także wielu pasjonatów nordic walkingu, którzy poza konkursem, dołączyli do wyzwania, pokonując dystans 7 km.

Niespodzianką dla uczestników walentynkowych biegów był mały bufet przygotowany przez komandora biegu narciarskiego. Na narciarzy i biegaczy czekały: gorąca kawa, herbata oraz solidna dawka słodkości, tak dla uzupełnienia energii. Pan Radek Chlebicki prowadził również serwis narciarski i bezpłatną wypożyczalnię nart.Zdjęcie przedstawia parę chodząca z kijkami nordic wolking.
Zdjęcie przedstawia kobiety uprawiające jogging.
Zdjęcie przedstawia parę jeżdżącą na nartach.


12 i 13 czerwca odbyły się Dni Sportu w Gminie Michałowice. Dwa dni atrakcji, które przyciągnęły wielu mieszkańców gminy. Każdy znalazł coś ciekawego dla siebie i swoich bliskich, bo Dni Sportu w Gminie Michałowice to okazja na rodzinne i aktywne spędzenie czasu.

W sobotę, na terenie strefy rekreacji w Regułach, na najmłodszych mieszkańców czekały konkursy sprawnościowe, w których każdy wygrywał. Zanim jednak wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody, musieli wykazać się sprawnością, m.in. na torze kartingowym, w strzelaniu do tarczy z łuku, slalomie na hulajnodze, przejściu sieci pająka, czy mini golfie i rzucie do kosza. Aktywności nie brakowało również na "dmuchańcu", który rozbawiał maluchy. Znacznie spokojniej było w kąciku malowania buziek, gdzie każdy mógł się zmienić w swojego ulubionego bohatera.


Zdjęcie przedstawi chłopca na gokarcie.
Zdjęcie przedstawia chłopca bawiącego się piłeczkami.
Zdjęcie przedstawia dwóch chłopców z dyplomami.


Nie zabrakło również atrakcji dla młodzieży i dorosłych. Atrakcji, których stawką był puchar Wójt Gminy Michałowice Małgorzaty Pacheckiej. W Komorowie i Sokołowie odbyły się turnieje piłki nożnej, które jak przystało na sportową rywalizację, były pełne zaangażowania i emocji.

Przy okazji michałowickich Dni Sportu, Wójt Małgorzata Pachecka wręczyła dyplom z gratulacjami Ewie Wardak, która - jako jedna z dwóch kobiet w historii biegu - ukończyła ULTRA- TRAIL MAŁOPOLSKA, na dystansie 240 km. Młodzież mogła poznać biegaczkę i zarazić się jej pozytywną sportową pasją.


Zdjęcie przedstawia kobietę z teczką.
Zdjęcie przedstawia chłopców grających w piłkę.
Zdjęcie przedstawia trzy puchary.


Niedziela należała do rowerzystów, kajakarzy, biegaczy i chodziarzy. Punktualnie o godz. 10.00 na boisku SP Michałowice rozlokowali się studenci z AZS Warszawa, którzy sprawdzili blisko 100 mieszkańców podczas próby wysiłkowej. Test Coopera, to próba wysiłkowa polegająca na 12 minutowym nieprzerwanym biegu, maszerowaniu lub spacerze, która określa wydolność tlenową i jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. W teście mógł wziąć udział niemal każdy, bez względu na wiek. Najlepsi w ciągu 12 minut potrafili pokonać ponad 3 km.

Dłuższy dystans pokonali wielbiciele nordic walking. Maszerowanie z kijkami w lesie to samo zdrowie i przyjemność, więc i tu chętnych do aktywności nie brakowało. Ten sport cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy, których często można spotkać na ścieżkach.


Zdjęcie przedstawia dwóch uczestników biegów.
Zdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę z kijkami nordic wolking.
Zdjęcie przedstawia zawodu w bieganiu.


„Rowerowo po Gminie Michałowice” to już atrakcja dla miłośników dwóch kółek. Rajd terenowy w trakcie, którego uczestnicy przemierzali różne zakątki gminy, w poszukiwaniu punktów kontrolnych. Jeśli jednak chodzi o kontrolę, to pod czujnym okiem policjantów z KP w Regułach, na parkingu urzędzie gminy, najmłodsi sprawdzali swoją wiedzę w miasteczku rowerowym. Specjalny tor imitujący ulice był świetną okazją do nauki zachowań na drodze.


Zdjęcie przedstawia chłopca z rowerem i mężczyznę podającego mu kamizelkę.
Zdjęcie przedstawia chłopców na rowerach przejeżdżających przez pasy..
Zdjęcie przedstawia mężczyznę na rowerze z dzieckiem.


Bezpieczeństwo było również najważniejsze na zbiorniku wodnym w Michałowicach, gdzie królowało kajakarstwo. Nawet kapryśna pogoda nie zniechęciła mieszkańców do skorzystania okazji popływania kajakiem po michałowickim zbiorniku. Oprócz tego, Stowarzyszenie ABC przygotowało dla dzieci i dorosłych zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa nad wodą.


Zdjęcie przedstawia parę pływająca w kajaku.
Zdjęcie przedstawia rodzinę przygotowująca się do spływu.
Zdjęcie przedstawia mężczyzn spuszczających kajak na wodę.


Nieopodal michałowickich zbiorników, po drugiej stronie Raszynki znajduje się strzelnica golfowa w Sokołowie, która tego dnia również zapraszała do siebie. Na chętnych spróbowania gry w golfa czekały kije i piłeczki, a pod czujnym okiem członków Klubu Golfowego Komorów można było przekonać się, że to sport pełen emocji.


Zdjęcie przedstawia grupkę mężczyzn mających kije golfowe.
Zdjęcie przedstawia mężczyznę grającego w golfa.
Zdjęcie przedstawia mężczyznę odbijającego piłeczkę golfową.


Atrakcje przygotowane na ten czerwcowy weekend, jak również liczny udział mieszkańców, jest potwierdzeniem, że sport w Gminie Michałowice jest uprawiany przez każdego, bo jak wiadomo „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.
W Gminie Michałowice odbyła się wyjątkowa impreza sportowa, która przyciągnęła fanów skandynawskiej dyscypliny. Widok mieszkańców aktywnie spędzających czas za sprawą kijków do nordic-walking na dobre wpisał się w krajobraz gminy. Dyscyplina ta przyciąga zawodników i miłośników w każdym wieku - dlatego organizacja Pucharu Polski Nordic Walking w Gminie Michałowice została przyjęta z tak dużym entuzjazmem.

Zawody odbyły się 14 sierpnia (sobota) w Suchym Lesie. Wzięło w nich udział 316 uczestników z całej Polski: 55 osób wystartowało w półmaratonie, 91 osób na dystansie 10km. Największą popularnością cieszył się dystans 5 km.

Wyniki rywalizacji mieszkańców

Wśród mieszkańców gminy najszybszą zawodniczką na 5 km była pani Beata Jarząbek z Komorowa (czas 00:40:53), natomiast na 10km najszybszą panią była Agata Brożyna z Michałowic (czas 01:18:20), zaś najlepszy wynik wśród panów z gminy na 10 km uzyskał pan Michał Iwanowski z Reguł (czas 01:24:29).

Uroczyste wręczenie pucharów nastąpiło 13 września w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice podczas spotkania z wszystkimi zawodnikami gminnymi startującymi w zawodach.

Gmina zawsze będzie wspierać takie aktywności, gdyż najbardziej pozytywnym efektem krzewienia kultury fizycznej jest poprawa zdrowia i kondycji mieszkańców. Przygodę z nordic-walking można rozpocząć w każdej chwili. Jest to sport dla każdego. Wzorem są dwie uczestniczki sobotnich zmagań: Pani Helena, która ma 82 lata i doskonałą formę oraz Anastazja, najmłodsza uczestniczka, która ma 6 lat. Panie rywalizowały na dystansie 5 km.

Kilometry na złotówki

Podczas sobotnich zmagań sportowych wszyscy zawodnicy uczestniczyli w akcji „Zamieniamy kilometry na złotówki”, dzięki której można było wesprzeć mieszkańca Gminy Michałowice 14-letniego Patryka. Fundatorem akcji została lokalna firma ESPES z Opaczy-Kolonii, która za każdy przebyty kilometr przeznaczyła złotówkę na rehabilitację Patryka. Zawodnicy przeszli łącznie 2.915 km. Taka kwota została przekazana na leczenie Patryka.


Zdjęcie przedstawia mężczyzn z pucharami.
Zdjęcie przedstawia osoby w strojach sportowych z medalami.
W 2021 r. wystartowało 225 biegaczek i biegaczy. Na trasie nie brakowało również kibiców, którzy z zaangażowaniem dopingowali zawodników. Zeszłoroczne trasy poprowadzono ścieżkami leśnymi na terenie leśnictwa Sękocin, a start i meta zlokalizowane były na parkingu w Suchym Lesie. Oczywiście jak przystało na profesjonalne wydarzenie sportowe, trasy zostały przygotowane z dużą starannością i dokładnością. Nie sposób było się zgubić na leśnych duktach, które dla biegaczy były oznaczone co 1 km.

18 września, punktualnie o godz. 10.00, Wójt Małgorzata Pachecka wystartowała biegaczy, którzy rywalizowali na dystansie 5 km. Już po nieco ponad osiemnastu minutach na mecie zameldowali się pierwsi zawodnicy z niemal identycznym czasem.

Po rywalizacji na 5 km przyszedł czas na wyzwanie z dystansem 21,0975 km. Do biegu zgłosiło się aż 127 zawodniczek i zawodników. Biegacze mieli do pokonania 4 pętle, w trakcie których przygotowany był dla nich bufet z napojami i odżywczymi przekąskami.

Medale nie były jedynymi nagrodami, które czekały na biegaczy. Lokalni (i nie tylko) sponsorzy jak zawsze chętnie angażują się w to sportowe wydarzenie.

Partnerami i fundatorami wspierającymi III edycję biegów Lasy nad Utratą byli: Orka Team z Komorowa, Restauracja u Ochmanów z Opaczy-Kolonii, Magazyn 5 z Michałowic, Specjalistyczne Centrum Rehabilitacji Vita, Grupa Progress - Ubezpieczenia, Knauf Polska, Apteka Centralna w Michałowicach, Apteka Ostoja w Komorowie i Thalgo Poland.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Przyjazne Jutro, Ekobrygada, Koło Kobiet Kreatywnych w Suchym Lesie i Akademicki Związek Sportowy Warszawa.


Zdjęcie przedstawia biegnącego mężczyznę.
Zdjęcie przedstawia uczestniczkę biegów.
Zdjęcie przedstawia uczestnika biegów.
13 września 2021 r. Małgorzata Pachecka, Wójt Gminy Michałowice złożyła gratulacje młodym sportowcom z gminy, zawodnikom Akademii Koszykówki Komorów, którzy w 2021 r. zdobyli tytuł Mistrza Polski.

Natomiast na kortach tenisowych nie miał sobie równych utalentowany młody tenisista z Gminy Michałowice, mieszaniec Opaczy-Kolonii, Maksymilian Kaśnikowski. Został on podwójnym Mistrzem Polski Juniorów w tenisie- wywalczył złoty medal zarówno w singlu, jak i deblu.

Podczas spotkania z młodymi sportowcami odbyła się także dekoracja najlepszych mieszkańców biorących udział w Pucharze Polski Nordic Walking, którego zawody odbyły się 14 sierpnia 2021 r.


Zdjęcie przedstawia chłopców w białych t- shirt z napisem.
Zdjęcie przedstawia kobiety krojące tort.
Zdjęcie przedstawia uczestników Pucharu Nordic Wolking.
W hali sportowej ZSP Nowej Wsi, w dniach 23-27 czerwca, rozegrany został Finał Młodzieżowych Mistrzostw Polski. Tym razem nie w Komorowie, a w hali sportowej ZSP Nowej Wsi odbyło się to szczególne wydarzenie. Ta zmiana podyktowana była względami formalnymi, a dokładniej bezpieczeństwem związanym z kubaturą hali, która w przypadku zawodów tej rangi musi posiadać określoną powierzchnię. Tą zapewniła właśnie hala ZSP w Nowej Wsi, stąd od środy do niedzieli można było oglądać, kibicować i cieszyć się z sukcesu koszykarzy, koszykarzy z Akademii Koszykówki Komorów.

W meczu finałowym spotkały się: Akademia Koszykówki Komorów i AZS UW-MBA Warszawa. Podopieczni trenera Radosława Kusego od pierwszych minut dominowali na parkiecie. Skoncentrowani na swoich zadaniach górowali nad zawodnikami z Warszawy, co w konsekwencji przełożyło się na zdecydowane zwycięstwo 83 do 53.

Na zakończenie wielka feta i ceremonia dekoracji, w której udział wzięli: Wójt Małgorzata Pachecka, Dyrektor ZSP w Nowej Wsi Jadwiga Jodłowska, Eugeniusz Kijewski - Wiceprezes PZKosz, Michał Lesiński - Członek Zarządu PZKosz i Prezes Warszawskiego Okręgowego Związku Koszykówki Województwa Mazowieckiego.


Zdjęcie przedstawia młodych uczestników meczu koszykówki.
Zdjęcie przedstawia młoda drużynę koszykówki.
Zdjęcie przedstawia złote puchary.
W hołdzie bohaterom, 2 października, w 77 rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego uczestnicy rajdu nordic walking przeszli śladem powstańców z Reguł do Pęcic. Rajd, a właściwie marsz sportowo-historyczny, którego opiekunkami były panie: Katarzyna Kabala - instruktora Polskiej Federacji Nordic Walking oraz Elżbieta Gąsior i Beata Wiszniewska - nauczycielki ZSP w Nowej Wsi, a także organizatorki Rajdu Pęcickiego młodzieży, który już od 18 lat odbywa się w Gminie Michałowice.

Sobotni poranek, mimo kapryśnej pogody zgromadził na parkingu przed urzędem gminy blisko 50 osób, skąd rozpoczął się rajd. Krótka rozgrzewka i od razu miła niespodzianka dla wszystkich uczestników marszu. Był nią tomik „…Ci, co zginęli w walce…”, w którym znalazł się zbiór prac plastycznych i literackich uczniów szkół Gminy Michałowice, biorących udział w corocznym konkursie towarzyszącym obchodom rocznicowym bitwy pod Pęcicami i Rajdu Pęcickiego.

Stacja kolejki WKD w Regułach, stąd wyruszyli powstańcy, a ich śladem nordic walkerzy. Trasa rajdu została tak zaplanowana, żeby uczestnicy mogli poznać świadectwo prawdy Orląt Pęcickich. Nordic walkerzy odwiedzili pola wzdłuż Raszynki, cmentarz z okresu I wojny światowej, park okalający pałac w Pęcicach, w którego piwnicach Niemcy torturowali i zabijali powstańców walczących w Pęcickim boju. Jednak najważniejszym punktem tego wydarzenia było oddanie hołdu bohaterom przed Pomnikiem Mauzoleum. W miejscu, gdzie spoczywa 91 poległych powstańców m.in. z batalionu „Zośka” i plutonu IV Obwodu Armii Krajowej.


Zdjęcie przedstawia grupę ludzi na tle budynku.
Zdjęcie przedstawia grupę ludzi z kijkami Nordic Wolking.
Zdjęcie przedstawia grupkę ludzi na tle Pomnika Mauzoleum.W niedzielę, 7 listopada 2021 r., na Orliku w Sokołowie z okazji Dnia Niepodległości odbyły się turnieje piłkarskie o ,,PUCHAR WÓJT GMINY MICHAŁOWICE".

Zawody zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach wiekowych - dla dzieci z rocznika 2012/2013 oraz dla dorosłych, w kategorii YOUNG OLDBOY 31+.

W turnieju dziecięcym wzięły udział trzy drużyny reprezentujące Gminę Michałowice (UKS Nowa Wieś, FC Komorów, Jaguar Michałowice) oraz oraz jeden zaproszony zespół z Piastowa (Piast Piastów rocz. 2013). Zwycięzcą została drużyna UKS Nowa Wieś. Drugie miejsce zajął FC Komorów, trzecie Jaguar Michałowice, a czwarte Piast z Piastowa. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Bartek z drużyny UKS Nowa Wieś, a bramkarzem Jerzyk, także z nowowiejskiego zespołu. Mecze trwały po 25 min. i odbyły w systemie każdy z każdym

W turnieju dla dorosłych odbyła się rywalizacja w kategorii YOUNG OLDBOY 31+, w której zagrało 6 drużyn, podzielonych na dwie grupy.

Wszyscy zawodnicy otrzymali medale, zaś najlepsze drużyny - sprzęt i odzież sportową. Nagrody oraz poczęstunek ufundowała Gmina Michałowice.

Turniej zorganizował i sędziował, trener Robert Zawadzki.


Zdjęcie przedstawia dzieci z piłami nożnymi.
Zdjęcie przedstawia dzieci częstujące się pizzą.
Zdjęcie przedstawia mężczyzn na stadionie.pozostałe wydarzenia sportowe w 2021 r.1. Walentynkowy bieg narciarski

2. Wirtualny rajd rowerowy

3. Zajęcia rekreacyjno-sportowe dla dzieci w wieku przedszkolnym w dwóch grupach dla dzieci w wieku przedszkolnym ze szkoły w Michałowicach, 1.09.2021 r. na hali przy boisku w Michałowicach

4. Aktywne Wakacje w Gminie Michałowice” - zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci (mieszkańców gminy Michałowice) na 4 strefach rekreacji w dniach: 29.06- 29.08.2021 r.

5. Turniej piłkarski dla młodzieży w Komorowie 12.06.2021 r.

6. Turniej piłkarski dla dorosłych na orliku w Sokołowie 12.06.2021 r.

7. Turniej koszykówki chłopców na hali Komorowie w ramach Stowarzyszenia Gmin Zachodniego Mazowsza Mazovia 18 listopada 2021 r.

8. Treningi biegowe - zajęcia cykliczne dla osób początkujących

9. Treningi biegowe - zajęcia cykliczne dla osób zaawansowanych

10. Zajęcia nauki gry w tenisa dla dzieci z ZSP w Nowej Wsi

11. Zajęcia cykliczne dla seniorów Nordic Walking (w ramach Programu Polityki Senioralnej na lata 2021-2024)

12. Zajęcia Aktywny Senior - zajęcia online (w ramach Programu Polityki Senioralnej na lata 2021-2024)

13. Zajęcia na 4 strefach rekreacji dla seniorów (w ramach Programu Polityki Senioralnej na lata 2021-2024)

14. Zajęcia na basenie Aqua Senior (w ramach Programu Polityki Senioralnej na lata 2021-2024)


Zdjęcie przedstawia dziecko malującego kredkami na chodniku.
Zdjęcie przedstawia chłopców na biegających na boisku.
Zdjęcie przedstawia grę w unihokeja.


wydatki na współpracę z organizacjami pozarządowymi w 2021 r.:

647 998

+112,04%

do roku 2020

Zobacz więcej: Współpraca z organizacjami pozarządowymi