DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA


wydatki na kulturę w 2021 r.

4 636 960

-11,85%

do roku 2020


Wydatki na kulturę obejmują utrzymanie i remonty świetlic i bibliotek, utrzymanie zabytków, dotacje dla organizacji pozarządowych oraz wydarzenia promocyjno-kulturalne.


wydatki na inwestycje w 2021 r.

696 070

-59,72%

do roku 2020


wydarzenia kulturalne w 2021 r.wydatki na wydarzenia promocyjno- kulturalne w 2021 r.

932 600


+94,96%

do roku 2020
wydarzenia kulturalne w 2021 r.

Działo się...
Zdjęcie przedstawia Kostkę Rubika trzymaną w rękach dziecka.

Zajęcia kulturalno-naukowe, integracyjne i rekreacyjno-ruchowe

23 czerwca-25 czerwca 2021

Zajęcia kulturalno-naukowe, integracyjne i rekreacyjno-ruchowe zostały zorganizowane dla dzieci w wieku przedszkolnym w dwóch grupach: dla dzieci w wieku 5 lat i w wieku 6-7 lat ze szkoły w Nowej Wsi. Wydarzenie obyło się na terenie przy boisku w Granicy.


Zdjęcie przedstawia Wójta Michałowice przecinającą wstęgę.

Uroczystemu otwarciu świetlicy w Pęcicach Małych towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. animacje dla dzieci o tematyce Dzikiego Zachodu (Indianie, Kowboje i szeryfowie), brokatowe tatuaże, warsztaty z robienia baniek mydlanych, zabawy sportowe, mini quady. Oczywiście były lody, owoce i słodycze. Dorośli mogli zaś liczyć na grillowane przekąski.


Kino plenerowe

2 lipca-27 sierpnia 2021 (5 seansów)

Pierwszym filmem, zaprezentowanym w kinie letnim pod chmurką, był ,,Asteriks i Obeliks - Tajemnica Magicznego Wywaru". Świetna familijna produkcja okazała się idealną propozycją na piątkowy wieczór, a na plac przy ul. Księdza Jerzego Popiełuszki w Michałowicach przyszły całe rodziny. Następnie zostały wyświetlone takie filmy jak: „Green Book”, „Na noże”, „Mia i biały lew” oraz „I znowu zgrzeszyliśmy dobry Boże”.

Zdjęcie przedstawia grupę osób na leżakach.
Zdjęcie przedstawia ekran z filmem.
Zdjęcie przedstawia grupę osób na leżakach.


Uroczystość patriotyczna w Pęcicach

25 lipca 2021

Wydarzenie uroczyście upamiętniło 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz Bitwy i Egzekucji w Pęcicach.

Zdjęcie przedstawia harcerzy.
Zdjęcie przedstawia wojsko z bronią.
Zdjęcie przedstawia uczestników uroczystości.


Dni Gminy Michałowice 2021

28 sierpnia-29 sierpnia 2021

Tegoroczne świętowanie Dni Gminy Michałowice rozpoczęło się w sobotę, 28 sierpnia. Całe pokolenia bawiły się w sobotni wieczór przy piosenkach Natalii Kukulskiej.

Drugiego dnia "Dni Gminy Michałowice", 29 sierpnia w niedzielę, odbyły się Dożynki. Atmosfera i klimat tegorocznego święta plonów pozostaną miłym wspomnieniem dla uczestników dzięki licznym atrakcjom oraz zaangażowaniu społeczników i rękodzielników.

Wydarzenie zakończył recital kabaretowy niezastąpionego Artura Andrusa, który rozbawił granicką publiczność do łez.


Zdjęcie przedstawia rękę trzymająca ampułkę.

Event profilaktyczny #SZCZEPIMYSIĘ

29 sierpnia 2021

Organizacja eventu profilaktycznego miała na celu zwiększenie liczby mieszkańców poddających się szczepieniu przeciw COVID-19, podczas Dożynek Gminnych 2021 w Granicy.


Cup of Time to zespół założony przez znakomitego polskiego muzyka, flecistę i saksofonistę, aranżera, kompozytora i pedagoga Ryszarda Borowskiego. W jego składzie znajdują się także: Agnieszka Cypryk - skrzypce, Rafał Grząka - akordeon i Krzysztof Lenczewski - wiolonczela.

Występ był wydarzeniem koncertowo-edukacyjnym dedykowanym dla młodych, a nawet bardzo młodych słuchaczy.

Zdjęcie przedstawia grupę osób grających na instrumentach.
Zdjęcie przedstawia dzieci siedzące na krzesłach.
Zdjęcie przedstawia kobietę grającą na skrzypcach.


Organizacja oprawy artystycznej wystawy prac Andrzeja Pilicha „Genesis” została zorganizowana w Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku w ramach promocji gminy w gminach sąsiedzkich.

Zdjęcie przedstawia kobietę mówiącą przez mikrofon.
Zdjęcie przedstawia obrazy.
Zdjęcie przedstawia eksponaty muzealne.


Aby cieszyć czystym i zdrowym powietrzem, warto zmienić przyzwyczajenia na bardziej ekologiczne. W ramach wydarzenia odbyły się prezentacje m.in. systemów fotowoltaicznych, pomp ciepła, pasywnego domu ekologicznego, samochodów elektrycznych, pojemników na odpady segregowane, eco śmieciarki i wodołapacza.

Ekologia to także zdrowy tryb życia, więc na pikniku nie mogło zabraknąć atrakcji wymagających sprawności fizycznej. Największą z nich był udział w rajdzie rowerowym „Pętelka Regulska”.

Bardzo ważnym punktem pikniku było spotkanie informacyjne poprowadzone przez przedstawiciela Global Eco w trakcie, którego mieszkańcy uzyskali informację na temat możliwości otrzymania dofinansowania m.in. wymiany kotła, ocieplenia domu, odnawialnych źródeł energii, wymianę okien i drzwi w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”.

Zdjęcie przedstawia plac na którym odbył się eco piknik.
Zdjęcie przedstawia miejsce z punktem konsultacyjnym.
Zdjęcie przedstawia grupę osób z krzewami w donicach.


Warszawskie Combo Taneczne jest formacją grającą tradycyjne warszawskie utwory. Zespół zachowuje przy tym klasyczny, podwórkowy i instrumentalny charakter.

Dzięki wydarzeniu mieszkańcy gminy mogli przenieść się w klimat przedwojennych warszawskich dancingów i melodii stołecznego Śródmieścia, Mokotowa i bezkompromisowej Pragi.

Zdjęcie przedstawia koncert Zespołu Warszawskie Combo Taneczne.
Zdjęcie przedstawia grupę osób tańczącą na koncercie.
Zdjęcie przedstawia widownie na koncercie.


Koncerty Papieskie

19 września 2021 w Pęcicach

26 września 2021 w Pruszkowie

Znane i lubiane nie tylko przez Jana Pawła II pieśni religijne oraz góralska muzyka dostarczyły wspomnień tychże niesamowitych wydarzeń, gdy papież Polak odwiedzał naszą ojczyznę.

Zdjęcie przedstawia koncert zespołu góralskiego.
Zdjęcie przedstawia widownie na koncercie w kościele..
Zdjęcie przedstawia wykonawców koncertu w kościele.


W przededniu 25 rocznicy przyznania Wisławie Szymborskiej nagrody Nobla, w sali multimedialnej urzędu gminy, odbył się wyjątkowy spektakl „Wisełka, Frąckowiak i Jego Pan”, który powstał na podstawie książki „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie”.

Zdjęcie przedstawia kobietę grająca na harfie.
Zdjęcie przedstawia widownie na koncercie.
Zdjęcie przedstawia wręczenie kwiatów na koncercie.


Wykłady popularnonaukowe z Karolem Wójcickim

8 października 2021, 28 października 2021

Karol Wójcicki, pasjonat nocnego nieba i popularyzator astronomii był gościem wykładu popularnonaukowego zorganizowanego w sali multimedialnej urzędu gminy. W ramach spotkań poruszone zostały dwie tematyki: „Ciemność dnia, światła nocy” oraz „Kosmiczna rewolucja”.

Dzięki podróżom i relacjom miłośników astronomii, takich jak Karol Wójcicki, możemy poznać i przede wszystkim zobaczyć te niesamowite zjawiska astronomiczne, których niestety w naszej szerokości geograficznej nie możemy zbyt często oglądać na niebie.

Zdjęcie przedstawia mężczyznę prowadzącego wykład.
Zdjęcie przedstawia kosmos.
Zdjęcie przedstawia widownie na wykładzie.


Koncert Słowno-muzyczny ,,Steńczyk/Grechuta"

"Steńczyk/Grechuta” to projekt z nowo zaaranżowanymi piosenki z repertuaru wyjątkowego mistrza, Marka Grechuty.

Dzięki wydarzeniu mieszkańcy gminy mogli na nowo odkryć znane utwory Marka Grechuty, które w ramach aranżacji Steńczyka wchodzą w inne klimaty - czasem nieco aktorskie, a miejscami wręcz poetyckie.


Zespół „Mamy Śpiewamy” to istniejąca od 2019 r. orkiestra składająca się z muzyków, pedagogów logopedów i instruktorów zajęć umuzykalniających dla dzieci. Połączenie wiedzy i talentów zaowocowało powitaniem zespołu, którego piosenki uczą bawiąc i bawią ucząc.

Na to wydarzenie z wypiekami na twarzy czekały dzieci z Gminy Michałowice.

Zdjęcie przedstawia trzy śpiewające kobiety.
Zdjęcie przedstawia widownie na koncercie.
Zdjęcie przedstawia wręczanie róż na koncercie.


Wykłady filozoficzno- dyskusyjne.

Wykłady filozoficzno-dyskusyjne

październik-grudzień 2021

25 października: moda (nie tylko odzieżowa) - próba filozoficznego spojrzenia.

22 listopada: konsumpcjonizm - zbawienie czy nieszczęście współczesnego człowieka?

13 grudnia: koniec świata - dlaczego wciąż go wymyślamy na nowo? Dlaczego się go boimy? Czy w końcu nadejdzie?Wystawa Mazovia Art.

26 października 2021

W ramach wydarzenia swoje prace prezentowali uzdolnieni malarze i fotografowie młodego pokolenia z 7 gmin Zachodniego Mazowsza: Błonie, Brwinów, Leszno, Milanówek, Michałowice, Nadarzyn i Podkowa Leśna.

Wystawę zorganizowało Stowarzyszenie Gmin Zachodniego Mazowsza "Mazovia" oraz Gmina Michałowice, która jednocześnie była gospodarzem spotkania.

Zdjęcie przedstawia ludzi oglądających obrazy.
Zdjęcie przedstawia uczestników wystawy.
Zdjęcie przedstawia widownie wystawy.


Akwarele znad Mrówki" to wystawa prac malarza Jacka Szumilaka. Wystawa była czynna od 27 października do 23 listopada w godzinach pracy urzędu.

Zdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę oglądających obrazy.
Zdjęcie przedstawia grupę osób na wernisażu.
Zdjęcie przedstawia ludzi oglądających dzieła na wernisażu..


„Fajfy Michałowickie” dla seniorów, mieszkańców Gminy Michałowice

16 / 18 / 23 listopada 2021

Zdjęcie przedstawia trzy rozmawiające kobiety.
Zdjęcie przedstawia parę tańczącą.
Zdjęcie przedstawia grupę osób tańczącą.


Kiermasz Świąteczny dla mieszkańców

5 grudnia 2021


W samo południe rozpoczął się kiermasz świąteczny przed budynkiem Urzędu Gminy Michałowice. Lokalni rzemieślnicy i rękodzielnicy wystawili swoje stoiska. Przepiękne bombki, aniołki, stroiki, wianki, choinki i wiele, wiele innych świątecznych ozdób, wśród których nie zabrakło również ozdób przygotowanych przez uczniów klasy 5c ze SP w Michałowicach. Nie zabrakło również interesujących pomysłów na prezenty dla najbliższych, przyjaciół i znajomych. Wyroby ceramiczne, biżuteria, różnorodne bibeloty, gry planszowe stroje i ubrania, no i milusie przytulanki. Wszystko własnoręcznie wykonane przez lokalnych rękodzielników.

Zdjęcie przedstawia stoiska na Kiermaszu Świątecznym.
Zdjęcie przedstawia dziecko z mikołajem.
Zdjęcie przedstawia grupę osób z mikołajem i mikołajkom.


Ulotka ,,Pierwsza Gwiazdka- Astronomiczne ujęcie Świąt".

Wykład popularnonaukowy „Pierwsza gwiazdka Astronomiczne ujęcie Świąt” z Karolem Wójcikim

21 grudnia 2021


Wykłady odbyły się za pośrednictwem platformy ZOOM. Spotkanie poprowadził Karol Wójcicki, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny a przede wszystkim popularyzator astronomii. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpages "Z głową w chmurach" na Facebooku.wydatki na działalność bibliotek
w 2021 r.

1 260 000

+0,80%

do roku 2020


Zobacz więcej: Czytelnictwo gminnewydatki na współpracę z organizacjami pozarządowymi w 2021 r.

405 587

-27,09%

do roku 2020

Zobacz więcej: Współpraca z organizacjami pozarządowymi


wydatki na działalność KULTURALNĄ finansowaną Z FUNDUSZY SOŁECKICH I OSIEDLOWYCH W 2021 r.

619 488


+20,32%

do roku 2020

Zobacz więcej: Budżet obywatelski, fundusz sołecki i osiedlowy


wydatki na utrzymanie świetlic i działalność kulturalną W 2021 r.

703 190


-8,74%

do roku 2020wydatki związane z utrzymaniem zabytków W 2021 r.

20 025

-68,42%

do roku 2020